Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Pondelok 13.07.2020   english version
 Sústredenie detí a mládeže K2 Bratislava
07.07.2019 09:00 | 2227x | komentár: 2x
29. 6. 2019  

V sobotu 29. 6. 2019 sa na bratislavskej Lezeckej stene K2 konalo sústredenie detí a mládeže. Doobedie bolo venované kategóriám U10 a U12. Zúčastnilo sa ho 9 detí, ktorým som pripravil 4 hodinový program od 9.00 do 13.00.

Program začal rozohriatím a rozcvičkou – deti hrali naháňačku s fitloptami, ktoré nemohli zdvihnúť zo zeme ani sa ich pustiť. Nasledovali balančné svičenia na fitloptách, aby deti začali viac vnímať ako ich telo pracuje s ťažiskom a aj, aby sa začali viac sústrediť na pohyby ako také. Pokračovali sme v telocvični, kde na systéme bradiel a hrázd, mali deti za úlohu prejsť určitú dráhu ako prípravu na dynamický bouldering, v ktorom je húpanie a správne načasovanie prechytenia základom pre väčšinu pohybov. Postupne sme prešli na kolmé koordinačné bouldre po štruktúrach – statické aj dynamické. Po krátkej prestávke sme sa presunuli na bouldrovku, kde bol pripravený provizórny system board. Časť bola zameraná na skoky a dlhé prečahy, časť na kreativitu pohybov a držanie oblín – deti mali za úlohu nájsť spôsob, ako chytiť každý chyt v sústave oboma rukami. Posledná hodina bola venovaná klasickému boulderingu a vylezeniu sa.

  
  

Poobede (13.30 - 17.30) prišlo 6 mládežníkov z kategórií U14 a U16. Rozohriatie a rozcvička prebiehalo vo vysokom tempe za pomoci fitlôpt, rovnako ako doobeda, rovnovážne prvky na fitloptách boli však výrazne náročnejšie a vyžadovali si precíznu  koordináciu celého tela, lebo do cvičení bola zapojená vrchná časť tela v rovnakej miere ako spodná. V telocvični pribodol k „bouldrom“ na hrazdách nový prvok zameraný na pohybovú kreativitu a taktickú optimalizáciu – mali za úlohu prejsť určenú dráhu na čo najmenej lezeckých krokov (prehmatov rúk). K nábehovým a statickým koordinačným bouldrom sa týmto kategóriám pridali aj preskoky do stabilnej polohy bez rúk. System board sme využívali vyše hodiny a ukázal sa nie len ako skvelý rozvojový ale aj ako diagnostický nástroj a odhalil slabé a silné stránky č sa týka pohybových vzorov, ale aj sily a kreativity. Na záver sme opäť bouldrovali a učili sa nové pohyby.

Touto cestou sa chcem ešte raz poďakovať v prvom rade všetkým deckám, pretože na sústredení išli do všetkých cvičení veľmi aktívne a s vysokým nasadením a záujmom. V druhom rade rodičom, ktorí svoje ratolesti všemožne podporovali a povzbudzovali a v neposlednom rade Andrejovi Sýkorovi, zástupcovi komisie športového lezenia, ktorý ma s organizovaním tohto  sústredenia oslovil a samozrejme SHS JAMES, hlavný organizátor sústredenia, ktorý umožnil to, aby tento intenzívny program pre jamesácke decká a mládežníkov bol bezplatný.

Tomaso Greksák, foto: Juraj Gonžúr, Tomaso Greksák, Vlado Mihál,

Zoznam zúčastnených
 
Timotej Ondrejka, HK Zl. Moravce – U12
Andreas Ondrejka - HK Zl. Moravce – U10
Alan Sýkora – Lezecká Akadémia – U10
Tristan Sýkora - Lezecká Akadémia – U14
Sofia Ďurková - Lezecká Akadémia – U16
Peter Jakabovič - Lezecká Akadémia – U14
Lea Slobodová - Lezecká Akadémia – U14
Jakub Fábric - Lezecká Akadémia – U16
Andrej Buzaši - Lezecká Akadémia – U16
Juraj Gondžúr- K2 Žilina – U10
Michal Gondžúr- K2 Žilina - U10
Michal Mihál – priamo registrovaný – U10
Zoja Slamková – LK Spider´s Nook - U12
Katarína Hollá – LK Spider´s Nook – U12
Martin Šperka - Lezecká Akadémia – U10

 
 
 
Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  27018403