Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocket   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Nedeľa 25.10.2020   english version
 Nová cesta na Žltke, Passage Cardiac, 310 m, 8-/8
17.09.2020 20:00 | 607x | komentár: 0x
  
Olá borci, posielam zopár info k novej ceste.

Žltá stena SV – Passage Cardiac
310m, 8-/8 UIAA
29.8.2020 - 15.9.2020
Richard Nemec, Matej Prcín

Počas posledných dní sa nám podarilo preliezť novú cestu v Žltej stene. Cesta reprezentuje všetko čím je Žltka nechválene známa. Kto už v tejto dobrodružnej stene liezol (niečo iné ako Korosadowicza...), tak vie o čom hovorím. Za perfektnou a čistou skalou sa treba vydať inam, tu vás čaká dobrodružstvo, ktoré vie rozpumpovať lezecké srdiečko. A preto Passage Cardiac...
Ale aj tak sa jedná o perfektné lezenie, kľúčové miesta sú v kompaktnej skale a svojou obtiažnosťou je to aktuálne najťažšia cesta v stene! Štandy sú vŕtané a v kritických miestach je pridané postupové istenie.
L1 – 6- UIAA, 57m
Dĺžka začína vpravo po pilieri od výrazného kúta (chroustová cesta), vyššie sa napája do výrazného diagonálneho komína, z ktorého po cca 6-7m vylieza priamo hore stienkou (nit) na rampu pod výraznou platňou. Napravo od stienky sa ťahá kút so skobami (výlez Chroustovej cesty). Pozor na trenie lana!
L2 – 8-/8 UIAA, 45m
Perfektná, výrazná platňa v tvare srdca. Vpravo od štandu naliezame priamo do stienky (2x nit, kľúč) a pokračujeme priamo hore do špár, ktoré diagonálne ubiehajú doľava pod previs. Cez previs a vzdušným dolezom do štandu.
L3 – 4 UIAA, 45m
Traverz pod druhú výraznú platňu. Dĺžka sa napája na rampu, ktorou ide Korosadowicz. Štand je z Korosadowicza a nachádza sa pod nástupom do Čiernej škáry.
L4 – 7- UIAA, 50m
„Mentálny cirkus“, v dĺžke je osadených postupových 6 nitov. Lezenie nie je náročné po fyzickej stránke ako skôr po mentálnej. Po preleze sme sa rozhodli stenu prečistiť ale v rámci veľkého ohrozovania ceprov chodníkových sme nezhodili úplne všetko a jednu vežičku by sa ešte patrilo poručiť do doliny. Od posledného nitu odlez krásnou platňou do štandu na hrane steny.
L5 – 5+ UIAA, 57m
Nastupujeme do krásneho kúta z cesty „Belevue“ a po asi 10m traverz doprava do „drobným-machom zarastených“ kútov a platní. Nimi stále diagonálne doprava až do vhĺbenia, v ktorom sa napájame na výlez z Petríkovej cesty.
L6 – II-III UIAA, 60m
Zo štandu výlez na hranu a po hrane na vrchol. Ťažší variant vedie doprava popod markantný previs a napája sa do Cagášika (6 UIAA). Pokiaľ ostanú sily, je ťažší variant rozhodne lepší :)
Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  27777965